Chorwacja to państwo położone nad Morzem Adriatyckim. Kraj ten znany jest z pięknych plaż, czystej wody i malowniczych miasteczek. Jedną z popularniejszych destynacji wśród Polaków jest właśnie Chorwacja. Miasta, które trzeba zobaczyć nad Morzem Adriatyckim, to przede wszystkim Dubrownik, Split i Pula. Każde miasto ma swoją unikalną historię i kulturę, którą warto poznać.

Chorwacja – miasto stołeczne. Czy warto zatrzymać się w Zagrzebiu?

Zagrzeb jest stolicą Chorwacji. Miasto stołeczne, czy warto zatrzymać się w Zagrzebiu. Leży ono w głębi Chorwacji i nie jest odwiedzane przez wielu turystów. Nie ma się co dziwić, skoro na wybrzeżu leży tyle pięknych miasteczek. Kto lubi zwiedzać stolicę państw, znajdzie coś dla siebie. Najstarszą dzielnicą miasta jest Wzgórze Kaptol z gotycko-barokowym kościołem z XIII wieku. Warto zatrzymać się w Zagrzebiu, ponieważ jest to piękne miasto, w którym jest wiele do zobaczenia i zrobienia. Miasto ma bogatą historię i kulturę. Zagrzeb jest również doskonałym miejscem do jedzenia, picia i robienia zakupów.

Najpopularniejsze miasta w Chorwacji

Najpopularniejsze miasta w Chorwacji to Dubrownik, Split czy Pula. Dubrownik jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Chorwacji. Split jest drugim co do wielkości miastem w Chorwacji i jest popularnym miejscem turystycznym. Natomiast Pula leży na malowniczym półwyspie Istria z wieloma zabytkami z czasów rzymskich. Warto pomyśleć o pamiątce z wakacji w formie magnesu na naklejki na lodówkę.

Dubrownik

Prawdziwą perłą Adriatyku jest Dubrownik. Miasto słynące z zabytkowego starego miasta, które w całości zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Największą atrakcją są oczywiście mury miejskie. Miasto tętni życiem także po zmroku i jest architektonicznym arcydziełem. Stare miasto jest zamknięte dla ruchu samochodów, a wąskie uliczki tworzą niesamowity labirynt z wieloma placami i pałacami.

Split

Druga najpopularniejsza destynacja turystyczna w Chorwacji to Split. Największą atrakcją tego miasta jest oczywiście pałac cesarza Dioklecjana, a w sumie to jego pozostałości. Był on tak wielki, że zajmował prawie całą starówkę. Mury obronne pochłonęła miejskie zabudowa, a dzisiejsze ruiny zostały również wpisane na Listę UNESCO. W mieście panuje niesamowity klimat, ale nie można zapominać, że Split to również przepiękny port morski z wieloma pięknymi jachtami zacumowanymi przy bulwarze Riva.

Pula

Pula to miasto położone na północnych krańcach Chorwacji. Główną atrakcją turystyczną tego miasta jest amfiteatr rzymski, który powstał w I wieku n.e., za czasów Wespazjana. Jest to trzeci największy amfiteatr rzymski na świecie (największy w Rzymie, a drugi na liście znajduje się we francuskim mieście Nimes). Trzeba jednak przyznać, że amfiteatr ten przetrwał w lepszym stanie, niż ten w stolicy Włoch. Miasto posiada bardzo dużo zabytków z czasów władzy Rzymian.

Makarska

Makarska to jeden z najpopularniejszych kurortów w Chorwacji. Czysta woda, kamieniste plaży i górujące szczyty to coś pięknego. Jeśli dodamy do tego romantyczne zatoczki i klimatyczne miasteczko, to mamy błogi widok przed naszymi oczyma. Jeśli chcemy odpocząć i poczuć klimat chorwackich miasteczek – Makarska!

Kategorie: Turystyka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *