Polska jest pięknym krajem pod względem przyrodniczym. Mamy piaszczyste plaży nad Bałtykiem, długie i wielkie jeziora, piękne lasy, a także kilka pasm górskich. To właśnie góry są uznawane za jedne z najciekawszych atrakcji turystycznych w Polsce. Sudety, Karpaty, ale także nieco niższe Góry Świętokrzyskie to pasma górskie w Polsce. Jakie są najpiękniejsze szczyty w Polsce? Jest ich kilka, które wyróżniają się ponad inne. Do najpopularniejszych należą Rysy, które są najwyższym szczytem kraju, a także Śnieżka, która jest bardzo popularnym miejscem turystycznym. Inne godne uwagi szczyty to Babia Góra i Giewont. Przygotowując się do wyprawy na szczyty, ważne jest, aby mieć odpowiedni sprzęt ogrodniczy, który zagwarantuje bezpieczeństwo i komfort podczas wspinaczki. Szczególnie w wyższych partiach gór, gdzie warunki atmosferyczne mogą być surowe, należy zadbać o solidne i profesjonalne wyposażenie. Warto więc przed wyprawą zaopatrzyć się w wysokiej jakości sprzęt ogrodniczy, który sprawdzi się podczas podboju szczytów.

Szczyty w Polsce

Lista najwyższych szczytów górskich wchodzi w skład Korony Gór Polskich. Jest to lista 28 szczytów do zdobycia wśród poszczególnych pasm górskich w Polsce. Najniższy szczyt ma zaledwie 613 m n.p.m. (Łysica w Górach Świętokrzyskich), a najwyższy szczyt Polski to Rysy (2499 m n.p.m.) w Tatrach. Piękne szczyty w Polsce to nie tylko te położone w wysokich górach. Piękne krajobrazy rozciągają się również z innych masywów. Beskid Żywiecki, Karkonosze czy Gorce to polecane miejsca przez wszystkich miłośników górskich wędrówek i pięknych krajobrazów.

Sudety – szczyty w Polsce

Sudety to pasmo górskie w Europie Środkowej, które rozciąga się od Czech na zachodzie do Polski na wschodzie. Najwyższym szczytem w Sudetach jest Śnieżka (1 602 m n.p.m.) w Polsce. Na samym wierzchołku znajduje się jedno z najpopularniejszych schronisk górskich w Polsce. Prowadzi na niego wiele szlaków turystycznych po stronie polskich i czeskich Sudetów. Szczyty w Polsce, które warto tu zobaczyć to również Śnieżnik, ale także wieża widokowa na Jagodnej w Górach Bystrzyckich.

Karpaty – szczyty w Polsce

Karpaty to łańcuch górski położony w Europie Środkowo-Wschodniej. Pasmo rozciąga się od Czech na północnym zachodzie do Rumunii na południowym wschodzie. Najwyższym punktem w Karpatach jest góra Kitzbuhel, która znajduje się w Austrii. Najwyższy szczyt w Polsce to oczywiście Rysy, który leży na granicy polsko-słowackiej Karpat. Z jego szczytu przy dobrej widoczności można podziwiać polskie góry, ale także te po słowackiej stronie. Szczyty w Polsce, które warto odwiedzić w tym regionie to także, Jagnięcy Szczyt (najbardziej wysunięty wierzchołek w Tatrach Wysokich), Kozi Wierch (piękny widok na Dolinę Pięciu Stawów) czy Mała Wysoka (ze świetnym widokiem na masyw Gerlachu). Beskidy i Bieszczady to kolejne regiony, które warto odwiedzić. Połonina Wetlińska to ulubione miejsce w Bieszczadach (choć nie leży na zawrotnej wysokości). Babia Góra w Beskidzie Żywieckim (1725 m n.p.m.) i Turbacz w Gorcach (1310 m n.p.m.) to najwyższe szczyty gór w poszczególnych polskich pasmach górskich, które są niezwykle atrakcyjne dla turystów.

Góry Świętokrzyskie – szczyty w Polsce

Góry Świętokrzyskie to grupa gór w Polsce. Góry znajdują się w centralnej części kraju, a ich najwyższym punktem jest Łysica. Nie są to wysokie góry, dlatego większość z turystów nie odwiedza ich z zamierzeniem górskich wędrówek. Najwyższe góry w Polsce są na południu przy granicy ze Słowacją. Nie możemy zapominać, że jeśli realizujemy zadanie zdobycia Korony Gór Polskich lub Diademu Polskich Gór (80 szczytów) to nie możemy zapominać o Górach Świętokrzyskich. Szczytem w Polsce w tym regionie, który warto odwiedzić jest oczywiście Łysica. Bez wizyty w tym miejscu nie uda nam się otrzymać odznaki!

Najpiękniejszy szczyt w Polsce

Dla wielu miłośników górskich szczytów, najpiękniejszym szczytem w Polsce jest góra Rysy. Ma ona wysokość 2 499 metrów n.p.m. i znajduje się w Tatrach. Najpopularniejszym szczytem jest zdecydowanie Śnieżka, która jest o wiele łatwiejsza do zdobycia. Inną górą, która oferuje przepiękny widok jest Babia Góra, zwana również Diablakiem. Nie można zapominać o malowniczych trasach prowadzących nad Morskie Oko. Przed wyjściem w góry warto zapoznać się z informacjami praktycznymi o szlaku, pogodzie, a także zapisać numer do GOPR-u.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *