Sezon kajakowy rozpoczyna się z ogromnym hukiem w majówkę. Polskie rzeki są przepełnione turystami poszukującymi pięknych i spokojnych miejsc do wypoczynku na łonie natury. Polska jest krajem na tyle różnorodnym, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Mamy piękne bałtyckie plaże nadmorskie, nizinne rzeki, rwące rzeki górskie, niższe góry, a także szczyty powyżej 2000 m n.p.m. W okresie letnim, każdy może nacieszyć się naturą na swój ulubiony sposób. Miłośnicy kajakarstwa mają ogromne możliwości, a szczególnie, gdy mieszkają w zachodniej części naszego kraju. Województwa Lubuskie, Zachodniopomorskie, Pomorskie czy Wielkopolskie to prawdziwy raj dla kajakarzy. Jednym z idealnych miejsc jest to ostatnie wymienione województwo. Jak organizować spływy kajakowe po Wielkopolsce? Najlepsze trasy (TOP 5) naszym zdaniem znajdują się bardzo blisko stolicy regionu – Poznania.

Jakie rzeki w Wielkopolsce – spływy kajakowe

Jak wszyscy wiemy, powierzchnia terenu została ukształtowana przez lądolód. Trzecie zlodowacenie pozostawiło bardzo rozbudowaną sieć rzeczną w regionie jednego z największych regionów Polski. Jedną z nich jest potężna Pradolina Toruńsko-Eberswaldzka na północy regionu, gdzie płynie Noteć, a Pradoliną Warszawsko-Berlińską płynie Warta oraz Obra. Warta jest największą rzeką w regionie, a wypływa z Zawiercia na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Zdecydowanie najatrakcyjniejszym odcinkiem rzeki jest Poznański Przełom Warty, a sam odcinek jest dobrze przystosowany dla kajakarstwa. A co poza Wartą, Notecią i Obrą? Jakie rzeki są w Wielkopolsce? Spływy kajakowe można organizować również na nieco mniejszych rzekach w regionie. Takimi rzekami są np.: Wełna, Drawa, Płociczna, Piława, Gwda.

TOP 5 rzek na spływ kajakowy w Wielkopolsce

Stworzyliśmy własny ranking TOP 5 rzek na spływ kajakowy w Wielkopolsce. Trasy są urokliwe i prowadzą przez piękne rzeki, a czasem są przeplatane dużymi jeziorami.

  1. Rurzyca – spływ kajakowy nie należy do najtrudniejszy, ale prowadzi przez kilka rynnowych jezior. Szlak prowadzi przez zalesione obszary, gdzie gospodarzem jest bóbr, który często powala drzewa w kierunku rzeki.
  2. Wełna – niesamowicie malowniczo położona rzeka. Ciągnie się przez lasy, łąki i prowadzi w bliskiej okolicy Puszczy Noteckiej. Nurt jest niezwykle powolny i idealnie nada się na spływ rodzinny. W lecie, wody może być naprawdę mało, dlatego zaleca się startowanie z okolic Mieściska.
  3. Gwda – jedna z dłuższych rzek w regionie. Idealna na kilkudniowe wyprawy kajakowe. Rzeka ta jest już nieco trudniejsza niż dwie pozostałe, ale nadal zapewnia niesamowite wrażenia i możliwość obcowania z naturą najwyższej jakości. Szlak prowadzi również przez kilka klimatycznych jezior.
  4. Szlak Konwaliowy – mieści się terenach Przemęckiego Parku Krajobrazowego. Prowadzi przez 19 niesamowitych jezior, a także przez Wyspę Konwaliową, która jest domem dla rzadko spotykanych gatunków ptactwa. Jest bardzo łatwy, ale zaliczany jest do jednych z najpiękniejszych w Polsce.
  5. Drawa – jeden z najtrudniejszych spływów kajakowych w Wielkopolsce. Chociaż jego, najpiękniejsza część (ta w Drawieńskim Parku Narodowym) leży poza administracyjnymi granicami woj. wielkopolskiego, to sądzimy, że warto się na nią wybrać. Należy pamiętać, że rzeka jest okresowo zamknięta, a także nie będzie to dobry pomysł na pierwszy spływ. Nurt jest wartki, a poziom trudności jest określany na bardzo wysoki.

Jak przygotować się do spływu kajakowego po Wielkopolsce?

Aby przygotować się do spływu kajakowego po Wielkopolsce, należy zgromadzić trochę zapasów i sprzętu. Potrzebny będzie kajak, kamizelka ratunkowa, wiosła i mapa okolicy. Jeśli ich nie posiadasz, w okolicy znajduje się kilkanaście wypożyczalni kajaków, które oferują Ci sprzęt wysokiej jakości. Trzeba też znaleźć dobre miejsce do zwodowania kajaka. Gdy będziesz mieć już wszystkie potrzebne rzeczy, wystarczy zadbać o siły do wiosłowania i poprawną nawigację na rzece. Pamiętaj o zachowaniu bezpieczeństwa podczas spływu i baw się dobrze!

Kategorie: Turystyka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *