Polska zamkami stoi. Stworzenie listy najpiękniejszych zamów nie było łatwe. Zamki są kojarzone z najważniejszymi wydarzeniami w historii kraju nad Wisłą. Zamek Królewski na Wawelu, piękne warownie na Szlaku Orlich Gniazd, Szlak Zamków Piastowskich i renesansowe budowle. Komnaty zamkowe do dziś skrywają wiele tajemnic, jak chociażby te w Zamku Czocha. Wiele zamków możemy znaleźć na Dolnym Śląsku, Jurze Krakowsko Częstochowskiej, ale warto zajrzeć do północnej Polski, gdzie znajduje się wiele dawnych siedzib mistrzów krzyżackich. Stworzyliśmy ranking najbardziej widowisk twierdz zamkowych TOP 5. Jakie są najpiękniejsze zamki w Polsce?

Skąd wzięły się zamki w Polsce?

Skąd wzięły się wzięły zamki w Polsce? Powstawały na przestrzeni dziewięciu wieków, od wczesnego średniowiecza do późnego renesansu. Pierwsze zamki zostały zbudowane w X i XI wieku przez książąt polskich. W XII i XIII wieku, kiedy Polska znajdowała się pod panowaniem chrześcijańskim, wiele zamków zostało zbudowanych przez polską szlachtę. W XIV i XV wieku, kiedy Polska walczyła o niepodległość z Zakonem Krzyżackim, powstało wiele kolejnych zamków. W XVI wieku, kiedy Polska została ostatecznie uwolniona od obcego panowania, nastąpiła ostatnia wielka fala budowy zamków. W późniejszym czasie tworzono już wiele pałaców, które nie posiadały funkcji obronnych. Wiele zamków przemianowano na pałace, a niektóre budowle złupione i zrabowane straciły swój blask. Wiele zamków z tamtych czasów to ruiny, które mają jednak również swój niezapomniany urok. Obecnie często zamki są urządzane w wygodne sofy sztruksowe.

TOP 5 – zamki w Polsce

Bardzo trudno było stworzyć listę TOP 5 zamków w Polsce. Te budowle na zawsze wpisały się w krajobraz Polski. Królewskie budowle, krzyżackie zamki, a także te o ciekawej i dość tajemniczej historii jak Zamek Czocha. Niektóre z nich zostały odbudowane, a inne wyglądają świetnie jako ruiny.

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Zamek Krzyżtopór znajduje się w Ujeździe, w Polsce. Zamek został wybudowany w XVII wieku i jest jednym z największych zamków w Europie. Zamek ma cztery piętra i jest otoczony fosą. Zamek jest otwarty dla publiczności i posiada muzeum, bibliotekę i kaplicę. Twierdza jest uznawana za jedną z najlepszych ruin w tej części Europy.

Zamek w Malborku

Zamek Krzyżacki w Malborku to duży gotycki zamek, który został wybudowany w XIII wieku przez Zakon Krzyżacki. Znajduje się on w mieście Malbork, w Polsce. Zamek został pierwotnie zbudowany jako forteca, która miała chronić okolicę przed najeźdźcami. Jednak był on również wykorzystywany jako rezydencja dla rycerzy krzyżackich. Siedziba mistrzów krzyżackich składa się z trzech dużych wież i ma fosę, która go otacza. Zamek jest jednym z największych zamków w Europie i jest popularną atrakcją turystyczną. Zamek jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zamek Ogrodzieniec

Zamek w Ogrodzieńcu jest jednym z największych zamków w Polsce. Znajduje się w mieście Ogrodzieniec, w województwie świętokrzyskim. Zamek został wybudowany w XIV wieku, a następnie rozbudowany w XVI wieku. Posiada duży dziedziniec oraz szereg wież i murów obronnych. Zamek jest udostępniony do zwiedzania i jest popularnym miejscem turystycznym.

Zamek Dunajec w Niedzicy

Zamek w Niedzicy to XIV-wieczny zamek znajdujący się w Niedzicy, w Polsce. Twierdza została zbudowana na wzgórzu z widokiem na Dunajec (jego nazwa to również Zamek Dunajec). Pierwotnie był zbudowany jako drewniana fortyfikacja, ale później został przebudowany w kamieniu. W ciągu wieków zamek był zamieszkiwany przez wiele różnych rodzin i był kilkakrotnie przebudowywany. Obecnie zamek jest udostępniony do zwiedzania i mieści się w nim muzeum.

Zamek Książ

Zamek Książ, który znajduje się w Wałbrzychu, jest jednym z największych zamków w kraju. Został zbudowany w XIII wieku i od tego czasu był wielokrotnie przebudowywany. Na terenie zamku znajduje się duży park i ogrody, a także muzeum. Jest to trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Jego architektura i położenie jest genialne, a komnaty są wypełnione wieloma zabytkowymi przedmiotami.

Inne piękne zamki w Polsce

Ranking 5 najlepszych zamków do odwiedzenia był bardzo trudny. Inne piękne zamki w Polsce to chociażby, takie budowle jak Zamek w Krasiczynie, Zamek w Gołuchowie, Zamek w Gniewie, Zamek w Wiśniczu, Zamek w Mosznej czy Zamek Pieskowa Skała. Wiele kompleksów zamkowych można zwiedzić ze względu na architektoniczny kunszt, historię, a także malownicze położenie. Warto zobaczyć te imponujące budowle.

Kategorie: Turystyka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *