Jeśli zdecydowaliśmy się na wyruszenie z domu, warto przygotować się przed naszą wycieczką rowerową! Co zabrać na wyprawę rowerem po Polsce? Zależy to od wielu czynników. Kiedy jedziemy na wyprawę? Czy będziemy spać pod namiotem czy w hotelu? W którą część Polski będziemy jechać? Pytań jest bardzo dużo, lecz są sprawdzone sposoby, aby dobrze przygotować się do wycieczki rowerowej po Polsce. Nasz kraj oferuje całkiem sporą liczbę malowniczych ścieżek rowerowych. Może ich stan nie jest tak doskonały, jak w Niemczech czy Holandii, ale widoki z całą pewnością wynagrodzą niedogodności na trasie. Co tu dalej pisać, warto wybrać się jeszcze na rower w 2022 roku.

Czym jest wycieczka rowerowa?

Wycieczka rowerowa to po prostu jazda na rowerze wraz z innymi osobami. Wiele miejsc nie może jeszcze organizować wycieczek, lecz w ich wychowankowie będą w takich uczestniczyć, np.: żłobek w Swarzędzu. Może to być wycieczka szlakiem rowerowym, wycieczka do pobliskiego parku lub po prostu przejażdżka po mieście. Wycieczki rowerowe mogą być krótkimi, łatwymi przejazdami lub długimi, intensywnymi wyzwaniami. Ścieżek rowerowych w Polsce przybywa. Tak samo jak niesamowitych tras widokowych, bardzo często są oznaczone jako velo (np.: Green Velo). Rowerowe wakacje coraz częściej są polecane przez rodziny z dzieckiem, a widok sakwiarzy nie jest już tak rzadki, jak kiedyś. Widać ich szczególnie dużo, chociażby na bardzo obleganej trasie R10 wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku.

Wyprawa rowerowa po szlakach rowerowych

Wyprawa rowerowa po szlakach rowerowych jest bardzo wartościowa, ze względu na piękne widoki i bliskość przyrody. Na taką wyprawę rowerową warto się przygotować, ponieważ nie wszędzie będzie można znaleźć hotel w każdym mieście. Co więcej, nie wszystkie miejsca są bike-friendly, a warto zaplanować również bezpieczną noc dla naszych rowerów. Przygotowane trasy rowerowe nie zawsze są oznakowane, dlatego warto zabrać ze sobą mapę papierową lub nawigację offline. Nie możemy również zapomnieć o zdrowym rozsądku, a także o ubraniach przeciwdeszczowych, bo pogoda w Polsce może zaskoczyć nawet w lipcu i sierpniu.

Pojezierza czy Małopolska – gdzie pojechać na wycieczkę rowerową?

Istnieje wiele pięknych miejsc, w które można wybrać się na wycieczkę rowerową, ale dwa wyróżniają się szczególnie – pojezierza i Małopolska. Obie destynacje oferują oszałamiające krajobrazy, ciekawą historię i kulturę oraz mnóstwo okazji do przygody na świeżym powietrzu. Więc, które z nich powinieneś wybrać?

Pojezierza to świetny wybór, jeśli lubisz być otoczony naturalnym pięknem. Kręte drogi i idylliczne jeziora sprawiają, że łatwo zrozumieć, dlaczego ten regiony z wieloma jeziorami są tak tak popularne wśród rowerzystów. Znajdziesz tu również wiele atrakcji turystycznych, najpopularniejszymi pojezierzami na rower są: Pojezierze Drawskie czy Nowe Pojezierze. Z kolei Małopolska jest idealna, jeśli szukasz bardziej aktywnego wypoczynku. Oprócz najlepszych w Polsce górskich tras rowerowych, region ten oferuje również rafting, kajakarstwo i turystykę pieszą. A jeśli chcesz poznać historię i kulturę tego regionu, możesz odwiedzić wiele zamków i muzeów.

Planowanie wycieczki rowerowej na weekend – co zabrać do sakwy?

Planując wycieczkę rowerową na weekend, warto zastanowić się, co zabrać w sakwie. Wybór nie jest prosty, ponieważ nie możemy ze sobą zabrać wszystkiego! Po pierwsze, kto to będzie ze sobą targał. Ważne jest również, aby spakować się lekko, ponieważ targanie zbyt dużego ciężaru może utrudnić jazdę na rowerze. Po drugie, sakwy dają nam ograniczoną przestrzeń, do której nie zmieszczą się wszystkie przedmioty. Warto zabrać ze sobą odpowiednią ilość jedzenia i picia, tak aby starczyło nam do kolejnego sklepu. Poza tym, należy zabrać cały sprzęt biwakowy, jeśli jedziemy pod namiot. Poza tym, warto wziąć jeden zestaw ciepłych ubrań, a także ubrania przeciwdeszczowe. Zapasowa dętka, klucze rowerowe i pompka to również przydatny zestaw, który wpisuje się w listę „must have”. Nie możemy również zapominać o powerbanku i pobraniu mapy offline, ponieważ w wielu miejscach w Polsce, nadal może być krucho z zasięgiem.

Kategorie: Turystyka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *