Parki narodowe w granicach Polski to niesamowita flora i fauna. Walory przyrodnicze stoją tutaj na najwyższym możliwie poziomie i mogą być idealnym miejscem na ślub i wymianę najważniejszych pierścionków – obrączki weselne. Najpiękniejsze formy krajobrazu przecinają Polskę i można tu znaleźć piękne górskie krajobrazy, kręte rzeki, bagna zapełnione tysiącami ptaków, czyli piaszczyste wydmy na brzegu morza. Przyroda w naszym kraju to ogromne dziedzictwo narodowe, a różnorodność i ukształtowanie powierzchni sprawia, że w Polsce nie trzeba się nudzić. Stworzyliśmy listę najpiękniejszych polskich parków narodowych. TOP 5 dla każdego z nas może być różne, lecz bez wątpienia na mapie Polski znajdują się mniej lub bardziej popularne parki narodowe. A jaki jest wasz ulubiony park narodowy w Polsce?
Jak powstały polskie Parki Narodowe?
Parki narodowe powstały, aby chronić unikatowy teren, który obejmuje obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi. Ochrona przyrody jest niezwykle ważna. Jak powstały polskie parki narodowe? Najstarsze parki narodowe powstały w 1932 roku (Białowieski Park Narodowy i Pieniński Park Narodowy). Jest to najwyższa forma ochrony przyrody w Polsce, a dodatkowo dzieli się na obszary ochrony ścisłej, czynnej oraz krajobrazowej. Parki narodowe odgrywają kluczową rolę w edukacji ekologicznej społeczeństwa, ale jest w nich dopuszczony ruch turystyczny. Walory krajobrazowe są udostępniane poprzez szlaki turystyczne, a na terenach parku prowadzonych jest wiele naukowych badań. Parki Narodowe to wartość dodatnia dla społecznego, kulturowe i edukacyjnego świata.
TOP 5 – jakie są najpiękniejsze parki narodowe w Polsce
Bardzo trudno było nam wybrać najpiękniejsze miejsca w Polsce. Nasz kraj to niesamowita przyroda, która powinna być pielęgnowana i chroniona. Parki narodowe tworzą bezpieczne miejsce i ostoję dla wielu zwierząt i roślin. Turystyka w tym miejscu jest dopuszczona, a wiele parków narodowych to letnia destynacja dla Polaków. My stworzyliśmy własne TOP 5. Jakie są najpiękniejsze Parki Narodowe w Polsce?
- Tatrzański Park Narodowy – jedyny w Polsce park narodowy o wysokogórskiej rzeźbie terenu. Niesamowite szczyty górskie, piękne stawy polodowcowe to wizytówka Tatrzańskiego PN. Turyści w tym miejscu są już od wielu lat, przez co park spotyka się z ogromną presją turystów.
- Park Narodowy Gór Stołowych – Góry Stołowe to polską część chroniona. Po czeskiej stronie, również znajdują się niesamowite formacje skalne, jak Skalne Miasto. Po polskiej stronie, warto zajrzeć na Szczeliniec Wielki, a także przejść się pomiędzy Błędnymi Skałami.
- Słowiński Park Narodowy – jeden z najpiękniejszych parków narodowych w Polsce. Słowiński PN znajduje się w okolicach Łeby, jednej z najpopularniejszych destynacji turystyki wypoczynkowej w naszym kraju. Wydmy są ogromne, a Polacy mogą się przenieść na piaskową pustynię.
- Biebrzański Park Narodowy – jeden z najciekawszych parków narodowych w Polsce. To właśnie tutaj można znaleźć prawdziwie piękne wschody i zachody słońca. Rzeka Biebrza jest idealnym miejscem do podglądania zwierząt, a w szczególności ptaków. Niesamowite miejsce jest jednak nie tak bardzo popularne, jak Karkonoski Park Narodowy czy Tatrzański Park Narodowy.
- Ojcowski Park Narodowy – Maczuga Herkulesa czy Brama Krakowska wpisała się doskonale w pamięć wszystkich Polaków. Ojcowski Park Narodowy to idealne miejsce na letni wypad, piękne formacje skalne i Zamek Pieskowa Skała. W pobliskich jaskiniach można spotkać również nietoperza, który jest chroniony na tym terenie.
Co można zobaczyć w pozostałych polskich parkach narodowych?
W Polsce znajduje się, aż 23 parki narodowe. Chronią one góry, jeziora, lasy, rzeki czy wybrzeża. Co można zobaczyć w pozostałych polskich parkach narodowych? Wigierski Park Narodowy to ostoja bobra europejskiego. Park Narodowy Ujście Warty to najmłodszy park narodowy i mekka ornitologów. Magurski Park Narodowy chroni teren Karpat Zachodnich i Wschodnich. Woliński Park Narodowy jest idealnym miejscem do podziwiania delty Świny i wyspy Wolin. Świętokrzyski Park Narodowy chroni niezwykłe gołoborza, a Białowieski Park Narodowy chroni najstarszy etniczny las w tej części Europy i kojarzy nam się z ochroną żubra. Inne warte parki narodowe do odwiedzenia to Babiogórski Park Narodowy, Kampinoski Park Narodowy i Bory Tucholskie.
0 komentarzy