Do wód Bałtyku dostęp ma wiele krajów (Estonia, Finlandia, Szwecja, Dania, Niemcy czy Polska). Duńskie cieśniny transportują wodę w dwóch kierunkach. Północne wody Bałtyku są o wiele zimniejsze, niż te z południowej części nad polskim wybrzeżem. Na Bałtyku jest kilka niesamowitych wysp i archipelagów. Jakie są najpiękniejsze wyspy na Morzu Bałtyckim? Latarnie morskie, piaszczyste plaże to charakterystyczny element linii brzegowej bałtyckich wysp.

Skąd wzięły się wyspy na Morzu Bałtyckim?

Skąd wzięły się wyspy na Morzu Bałtyckim? Mają różne pochodzenie. Niektóre są pozostałością po ostatniej epoce lodowcowej, kiedy to lądolody wyrzeźbiły w powierzchni ziemi zagłębienia, które wypełniły się wodą w miarę ocieplania się klimatu. Inne wyspy zostały utworzone przez osady lodowcowe, takie jak moreny, które pozostały po stopieniu się lodu. Jeszcze inne są pozostałością po dawnych rzekach, które wpływały do morza, zanim zostały odcięte przez podnoszący się poziom morza. Wybrzeża mogą mieć ogromne klify, ale także piaszczyste plaże. Na wielu wyspach na Bałtyku znajdują się parki narodowe i obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Polskie wyspy na Morzu Bałtyckim

Polska ma również wyspy na Morzu Bałtyckim i są nimi Wolin i Uznam. Są one największymi polskimi wyspami Morza Bałtyckiego. Zapach morski można mieć w swoim domu, dzięki obecności takiego urządzenia, jak dyfuzory zapachowe. Na wyspie Wolin znajduje się Woliński Park Narodowy, który jest idealnym miejscem na obcowanie z dziką przyrodą. Co więcej, można tam wypocząć na pięknych plażach. Drugą wyspą, którą warto odwiedzić to oczywiście wyspa Uznam. Jest to bardzo duża wyspa, na której zlokalizowane jest chociażby Świnoujście. Większa część powierzchni tej wyspy leży po stronie niemieckiej. Oferuje ona niesamowicie piękne i piaszczyste plaże.

Najpiękniejsze wyspy na Morzu Bałtyckim

Morze Bałtyckie jest usiane pięknymi wyspami. Lista najciekawszych miejsc do odwiedzenia jest niezwykle trudna do ułożenia. Poszczególne części wysp Bałtyku mają naprawdę wiele do zaoferowania. Ranking najpiękniejszych wysp na Morzu Bałtyckim prezentuje się następująco. Innymi ciekawymi wyspami, które nie zostały uwzględnione w rankingu to: Sarema (estońska wyspa z łąkami, jeziorami i wiatrakami), Lolland (duńska wyspa na południe od Zelandii) i Hiuma (sielankowy klimat estoński z wieloma latarniami).

Gotlandia – największa wyspa na Morzu Bałtyckim

Gotlandia to największa wyspa na Morzu Bałtyckim, położona na wschód od Szwecji. Jest to największa wyspa na Morzu Bałtyckim, o powierzchni 3 184 kilometrów kwadratowych. Liczba ludności Gotlandii wynosi 57 221 (stan na 2019 rok), co czyni ją jednym z najsłabiej zaludnionych obszarów w Europie. Wyspa jest domem dla zróżnicowanej fauny, w tym fok, orłów i jeleni. Stolicą jest Visby, które jest również największym miastem na wyspie.

Olandia – urokliwa wyspa na Morzu Bałtyckim

Olandia to najbardziej urokliwa wyspa na Morzu Bałtyckim. Znana jest z pięknych plaż, malowniczych wiosek i przyjaznych ludzi. Turyści odwiedzający Olandię mogą uprawiać turystykę pieszą, rowerową i pływać w krystalicznie czystej wodzie. Na wyspie znajduje się również wiele historycznych miejsc do zwiedzania. Wyspa słynie z pozostałości XII-wiecznego zamku.

Bornholm – najcieplejsza wyspa na Morzu Bałtyckim

Bornholm jest uważany za najcieplejszą wyspę na Morzu Bałtyckim. Wyspa położona jest na wschód od szwedzkiego lądu i na południowy zachód od Finlandii. Wyspa ma powierzchnię 588 km kwadratowych i zamieszkuje ją około 40 000 osób. Stolicą jest miasto Rønne. Lato jest stosunkowo ciepłe z temperaturami sięgającymi nawet 25 stopni Celsjusza, natomiast zimy są łagodne z temperaturami oscylującymi wokół zera. Będąc w tej okolicy warto udać się na jeszcze mniejszą wyspę Christiansø.

Archipelag Wysp Alandzkich – Morze Bałtyckie

Archipelag Wysp Alandzkich znajduje się na Morzu Bałtyckim, położony u wybrzeży Finlandii. Składa się z około 6 000 wysp i wysepek, z których tylko 60 jest zamieszkanych. Największa wyspa nazywa się Åland i liczy 28 000 mieszkańców. Archipelag jest samorządową prowincją Finlandii i jest szwedzkojęzyczny.

Kategorie: Turystyka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *